Kongres Polaków w Szwecji Archiwum Emigracji Polskiej w Szwecji

Wladze szwedzkie przekazaly Kongresowi Polaków w Szwecji pierwsza partie dokumentów dotyczacych Zbrodni Katynskiej.

Nastapilo to na skutek wystapienia tej najwiekszej w Szwecji organizacji Polaków do rzadu Królestwa Szwecji o ujawnienie calosci materialów dotyczacych tej sprawy. Wniosek organizacji spotkal sie ze zrozumieniem i zyczliwym przyjeciem ze strony premiera Szwecji Görana Perssona. Na jego to polecenie urzednicy Archiwów Panstwowych rozpoczeli juz w maju br poszukiwania dokumentów.

Przekazane obecnie 82 strony dokumentów to, miedzy innymi, pochodzace z archiwum szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych raporty ambasadorów szwedzkich w Moskwie, Berlinie, Londynie i Waszyngtonie, oraz korespondencja sluzbowa Attaché Wojskowych z Berlina i Moskwy z lat czterdziestych i piecdziesiatych XX w. Niektóre z nich nosza oznakowania „tajne” i „scisle tajne”.

Dokumenty te sa obecnie tlumaczone, opracowywane i katalogowane w Archiwum Polskiej Emigracji w Szwecji dzialajacym przy Kongresie Polaków w Szwecji. Po wstepnych czynnosciach zostana one przekazane odpowiednim instytucjom w Polsce.

Do przekazanych dokumentów dolaczono pieciostronicowe opracowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zatytulowane „Sprawa katynska w szwedzkich archiwach”, bedace omówieniem stanowiska szwedzkiego przed laty i w dniu dzisiejszym.

Ze stalych kontaktów, jakie utrzymywane sa z wladzami szwedzkimi w sprawie ujawnienia posiadanych przez nie materialów, spodziewac sie nalezy, ze nastepna partia dokumentów tyczacych Mordu Katynskiego, znajdujacych sie w archiwach szwedzkiej Policji Bezpieczenstwa i innych instytucji przekazana zostanie stronie polskiej we wrzesniu br.

Korespondencja pomiedzy Kongresem Polaków w Szwecji, a premierem Göranem Perssonem dostepna jest na stronach internetowych Kongresu Polaków w Szwecji www.polskakongressen.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, historia, polityka, polonia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s